
Wolność na Północy, to znaczy na Południu
W domu zbudować własnymi rękoma piec, po wodę chodzić do jeziora, zimą wyrąbać przerębel, chorobę zwalczyć głodówką, wokół mieć nieskończoną przestrzeń do włóczęgi, z szamanami i z koczownikami zaznawać Północy, studiować jak mnich stare książki – o takim
Teatr świadomego wyboru. O pewnej nieseryjnej serii
Monodram to forma trudna nie tylko dla aktora, ale również wymagająca więcej od widza. Jak się okazuje, nie łatwiejsza dla tych, którzy zajmują się próbą opisu tego zjawiska.
Diogenes z Pragi
Czeski poeta, prozaik, filozof, „papież undergroundu”, dramaturg, tłumacz, politolog, marksista, anarchista, prowokator, redaktor samizdatowych wydawnictw, a nawet... śpiewak.
Nic sobie nie myślałem albo Nierozwiązana zagadka
Fragment dramatu „Nic sobie nie myślałem albo Nierozwiązana zagadka” Egona Bondiego.
Mocnym głosem
Czy tłumacz może wzmocnić autorski przekaz czy też powinien być przezroczysty wobec jego intencji?
Najpopularniejsze w kategorii
- tydzień
- miesiąc
- rok
Komiks

Krótka historia polskiego teatru… lalek
„Dzieje teatru lalek w Polsce 1944–2000” Marka Waszkiela to książka, której dotychczasowy brak dotkliwie odczuwali miłośnicy lalkarstwa w Polsce.
Szkice z kultury patrzenia
Większość albumu zajmują portrety ludzi kultury, związanych głównie ze środowiskiem krakowskim. To bowiem właśnie w Krakowie Plewiński rozpoczął i rozwijał swoją karierę...
Starsi Panowie i Starsze Panie
„Pieśń na wyjście” jest zapisem cielesnego aspektu starzenia się: zmarszczek, pooranych twarzy czy żył i plam wątrobowych na rękach.
Dom niespokojnej starości
Starość w Skolimowie jest piękna. I straszna. Staranna oprawa: piękne kreacje, zapach perfum w jadalni, nienaganne maniery, tym mocniej odbija się od prozaicznej fizjologii.
Noty o książkach
Katalog zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa to nie tylko przegląd eksponatów znajdujących się w muzeum, lecz również kompendium wiedzy o twórczości Wyspiańskiego.