Próba mitobiografii literackiej
„Boga Adama” Rutkowskiego postrzegam jako próbę mitobiografii literackiej. Tom to esencja trzydziestoletniego cyklu esejów autora o Mickiewiczu, Towiańskim i towiańczykach.
I have a dream
Tekst dramatu Marzyciele właśnie się ukazał po raz pierwszy u nas pod postacią książki. Chwali się Ostrogom, że przypominają dramaty z modernistycznej czołówki.
Panie Gianni, to jest teatr żywy!
Miejscami książka stawała się tak bardzo wspomnieniowa, że zdawała się być hołdem dla zmarłego twórcy. Szkoda, że faktycznie tak się stało.
Nie tylko rozrywka
Drugi tom „Republiki musicali” nie tylko przynosi artykuły stricte naukowe, ale również − i tu wielkie brawa! − oddaje głos praktykom.
Najpopularniejsze w kategorii
- tydzień
- miesiąc
- rok
Komiks

Inwersja i metafora
„Teksty dla (Starego) Teatru” to druga już, po „Parafrazach” z 2011 roku, antologia dramatów Pawła Demirskiego.
Molier. Wypełnianie luk
„Staropolski Molière” Patryka Kenckiego to książka ważna i porządkująca naszą wiedzę.
Zawłaszczanie mitu
Tokarski nie jest typem spokojnego badacza, to raczej poszukiwacz, który usilnie, różnymi ścieżkami chce zrozumieć postać i mit Joanny d’Arc i teatralną działalność św. Teresy.
Nieopowiedziane historie naturalne
„Historie naturalne” – książka wydana przez Polski Teatr Tańca – to pozycja usytuowana na przecięciu dwóch prężnie rozwijających się nurtów współczesnej sztuki i teorii.
Portret reformatora
Wybór „Łeś Kurbas. Pisma teatralne” przypomniał mi czas, gdy po raz pierwszy usłyszałem o działalności wybitnego ukraińskiego twórcy.
Czas niewczesnego dramatu
Siłą książki Batlle jest żywa narracja, pełna filozoficznych przypowiastek, przykładów ze świata filmu, science fiction oraz historii sztuki, którymi ilustruje bieg swojej myśli.
Mieć swoje nō
O nominowanej do nagrody Polskiego Towarzystwa Badań Teatralnych (2021) książce „Inne nō” z Jadwigą Rodowicz-Czechowską rozmawia Iga Rutkowska.
Życiopisanie
Zbyt płytka selekcja, a czasem brak krytycyzmu to podstawowy problem książki Turowskiej o Holoubku.