Polskie losy, polskie drogi
O tym, że Janina Hera bada losy polskich artystów, wiedzieliśmy od dawna. Kto jednak mógł przypuszczać, że badania zajmą autorce tyle lat.
Pozytywna dezintegracja
Improwizacja jako praktyka choreograficzna i metoda pracy z ciałem, chociaż kojarzona jest przede wszystkim z rewoltą postmodernistyczną, towarzyszy historii tańca od początku XX wieku.
Kilka (nie)autonomicznych słów o tańcu
„Choreografia: autonomie” pod redakcją Marty Keil to druga część serii publikacji poświęconych zagadnieniom współczesnej choreografii w jej społecznym i teatralnym wymiarze.
Labirynt
Zapewne spełnieniem marzeń Leszka Czarnoty byłoby to, gdyby jakiś gówniarz po przeczytaniu „Książki o Mistrzu” odkrył w niej szkic scenariusza dla swojego nieopierzonego życia.
Najpopularniejsze w kategorii
- tydzień
- miesiąc
- rok
Komiks

Teatralni sąsiedzi
Autorka – trzeba to po raz kolejny powiedzieć jasno – nie zamierza i nie próbuje niczego w stosunkach polsko-żydowskich wybielać ani niczego zacierać.
Słabość (do) Hamleta
Wraz z wybuchem I wojny światowej rozpoczęła się w II Rzeszy Niemieckiej poważna dyskusja nad tym, czy wystawiać na miejscowych scenach teksty autorów pochodzących z państw wrogich.
Ocalić etos
Niezbędny, społeczny, podmiotowy, zaangażowany, współuczestniczący… Taki jest teatr Lecha Śliwonika – osoby, która od dziesiątków lat współtworzy kulturę teatralną w Polsce.
Urok archiwaliów
Archiwalia nie odtworzą w naszej wyobraźni nieistniejących od dziesięcioleci przedstawień, ale wiele mogą powiedzieć o zakulisowym życiu teatralnym.
Mistyk i awangardysta
Myśl Maeterlincka powracała w ostatnich pracach Kantora z dużą siłą, a duchowość, spirytualizm, mistycyzm czy przeczucie były pojęciami na nowo definiowanymi przez twórcę.
Scena, czyli okno
"Widok przez scenę" jest opowieścią o Polsce ostatniej dekady – Polsce oglądanej z teatralnego fotela. Książką z tekstami długoterminowymi, do której będzie się czasem wracać, by...
Krótkie tytuły
Świetnie napisane i naprawdę zabawne, co jest zaskakujące, zważywszy na autora. Nie tyle na jego osobę, bo prywatnie ma poczucie humoru, co na inne płody jego pióra.
Płeć teatru
Jedynym obszarem, w którym obecność kobiet zaznaczyła się silniej, jest teatr lalkowy. Kinga Dunin tłumaczy powstanie tej niszy faktem, że sceny dziecięce, uchodzące za mniej...