
W zakrzywionej czasoprzestrzeni
Muzyczność "Czarodziejskiej góry" ma ścisły związek z kształtowaniem czasu w narracji powieści. Czas tu pędzi, zwalnia, staje w miejscu, zapętla się, mami czytelnika dopóty, dopóki wprowadzi go w stan zupełnej dezorientacji.
Były Lear, były papież
Tematem"Króla Leara" Klaty jest sytuacja instytucji Kościoła w dzisiejszym świecie, zmieniająca się rola papieża, ale także starość, umieranie i poszukiwanie Boga, powiązane z...
Bez tronu i korony
Spektakl Pawła Miśkiewicza z Jerzym Trelą jako Learem to teatralna wariacja oparta na fragmentach tragedii Szekspira i "Czekając na Godota" Becketta. Melancholijna i peryferyjna.
W oczekiwaniu na Królestwo
Spektakl Tomasza Śpiewaka o świadkach Jehowy jest bodaj pierwszym poświęconym temu tematowi i stara się wyważyć racje.
Wyłonić z niebytu
Agatę Dudę-Gracz, bardziej niż człowiek wobec historii, interesuje człowiek w napięciu wobec drugiego człowieka.
Patronaty
We wnętrzu wielkiej głowy
Londyńska premiera Króla Rogera to przełom w pogmatwanym dotąd życiu scenicznym tej opery.
Podróż w nieznane sfery
Śmierć w Wenecji/Pieśni na śmierć dzieci zajmuje szczególne miejsce wśród spektakli, które Thomas Ostermeier zrealizował w ostatnich latach.
Śpiewacy opowieści i ludzie lasu
Tegoroczny Brave trochę zagubił oryginalną ideę. Nikt dziś nie wypędza z kultury większości artystów, którzy wystąpili na festiwalu. Wielu z nich to międzynarodowe supergwiazdy.
Przekroczyć granicę
Festiwal w Węgajtach obfitował w wydarzenia, które w różny sposób nawiązywały do tematu granic: politycznych, cielesnych, ale i międzyludzkich.
Komiks
