
Szafa z „Teatrami”
W redakcji „Teatru” przy ulicy Koziej w Warszawie stoi spora szafa, w której można znaleźć większość archiwalnych numerów pisma. Najstarszy zeszyt z redakcyjnego archiwum datowany jest na przełom czerwca i lipca 1946 roku.
Inwazja dybuków
Nieprzepracowanie przeszłości uniemożliwia zabliźnienie ran i prowadzi do głębokiego i niezwykle skomplikowanego uzależnienia od umarłych, którzy nakazują nam żyć w nadmiarze bólu, w...
W szklanej kuli. Teatr publiczny oczami rzemieślników teatralnych
„To już nie jest mój teatr” – to gorzkie stwierdzenie słyszałam w ostatnim czasie niepokojąco często.
Dziady po Sikorskim
„Holzwege” to rodzaj seansu, odprawianego w związku z tragiczną i samobójczą, a może tylko dramatyczną i nieszczęśliwą, śmiercią kompozytora. Próba wskrzeszenia go na scenie.
Pęknięta rzeczywistość?
Na scenie TR-u Niezwykłe przygody Roberta Robura Mirosława Nahacza przybierają kształt symulakrycznej rzeczywistości, przedstawionej za pomocą technologii virtual reality.
Patronaty
Rozprawa o dzikich
Derby. Białoczerwoni, poświęcono kibicowskim, czy raczej „kibolskim”, subkulturom i wiecznej wojnie toczonej pomiędzy fanami ŁKS-u i Widzewa.
Nie taka straszna piątka
Wspaniały świat czeka na bohaterów „Strasznej piątki” tuż „za kanałem”, gdzie podobno żył kiedyś Szczur. Dziwnie to przypomina niezaspokojone tęsknoty Czechowowskich sióstr.
Dwa Hamlety
Tegoroczny, dwudziesty już Festiwal Szekspirowski zdominowała historia księcia Hamleta przeniesiona w polityczne realia państw odległych, ale wcale nie egzotycznych: Iranu i Izraela.
Wykluczeni i wkluczeni
Spektakle Brytyjczyków z Candoco Dance Company znakomicie wpasowały się w kulturotwórczą misję Brave Festival, festiwalu odważnego i dla odważnych.
Komiks

Teatr w czasach (post)politycznych
Przed rozpoczęciem festiwalu Olivier Py podkreślał, że w czasach zamachów bombowych jeszcze mocniej potrzebujemy teatru.
Rzemiosło teatru
Najbardziej awangardowi artyści malarze w dziejach polskiego teatru byli z pierwszego wykształcenia rzemieślnikami.