
Głosy z Ukrainy: Zapiski z wojny
Skala tragedii jest taka, że słowa tego nie oddadzą. W mojej głowie jest mapa Ukrainy, są nazwiska i tytuły, których się mocno trzymam, żeby nie spaść.
„Tragedia Makbeta” – nowe otwarcie w kinie szekspirowskim
„Tragedia Makbeta” Joela Coena to znakomity film, którego klasa opiera się na połączeniu kinowości i nieukrywanej, lecz skutecznie wyzyskanej teatralności.
Piewca wspólnoty
Thomas Guthrie jest urodzonym storytellerem, współczesnym aojdą-opowiadaczem. Gdy inni artyści wygłaszali kazania z niedostępnych wyżyn, on odkrył w sobie duszę wędrownego kaznodziei.
Pogodzić się ze światem
„Bajki robotów” to druga – po „Solaris 4” Grzegorza Jarzyny w Wilnie – inscenizacja prozy Stanisława Lema na Litwie. Do jej realizacji polskiego reżysera Konrada Dworakowskiego.
Towarzysz performer
Tematem „Sztuki intonacji” Anny Wieczur jest przede wszystkim teatr i sam Grotowski. Początkowo Łukasz Lewandowski gra Grotowskiego-studenta powściągliwie, potem bawi się rolą.
Patronaty
Zgubna fascynacja Stalinem
Dla Słobodzianka spacer z przydomowej altany do niszczejącego już domu Swinarskich okazał się jedną ze ścieżek, która pozwoliła mu wrócić do teatralnego matecznika.
Opowieść o siedzeniu za biurkiem i myśleniu
O książce „Trzy tłumaczki” oraz pracy tłumacza i biografisty opowiada Krzysztof Umiński w rozmowie z Maciejem Stroińskim.
Trzy siostry po fachu
Przeczytanie „Trzech tłumaczek” zalecam szczególnie naszym dramaturgom, aby podpatrzyli, co to znaczy pracować z cudzym tekstem – w pełnym dla niego szacunku.
Mrowisko: z życia dobrej służącej
Pierwsze fragmenty przedstawienia Janiczak i Rubina – „Mrowisko: z życia dobrej służącej” – obwieszczają finał kiełkującej dopiero co historii.
Komiks

Sceny z egzekucji
„Sceny z egzekucji” zawierają w sobie wszystko to, za co ceni się sztuki Barkera – zwraca uwagę powściągliwy, a zarazem ostry język, który reguluje rzeczywistość sceniczną.
Gusła
Pytanie o sens i sposób inscenizacji „Dziadów” nabiera szczególnego znaczenia, gdy reżyser ogranicza się de facto do II części tego arcydzieła, czyli do religijnego obrzędu.
Remis po wsze czasy
Pisarz, radiowiec i publicysta Maciej Miłkowski urodził się w 1980 roku w Łodzi, ale mieszka w stolicy Małopolski, gdzie pracuje jako psycholog.
Dziobanie
Zaadaptowany na scenę muzyczną „Cesarz” po raz kolejny dowodzi, że absolutna władza korumpuje absolutnie. Zarówno samego władcę, jak i jego otoczenie, a nawet cały kraj.
Ucieczka od rzeczywistości
„Te sprawy”, monodram młodej aktorki Sary Lech w reżyserii Tomka Kaczorowskiego, swobodnie oparty został na motywach powieści Anny Ciarkowskiej Pestki.