
Istotą dramatu jest dialog
Jego powieści inscenizowali Jacek Głomb, Mikołaj Grabowski i Rudolf Zioło. Polemizował z Janem Klatą. Inicjacyjny charakter miała jego przyjaźń z Tadeuszem Słobodziankiem. 29 maja zmarł Jerzy Pilch.
Tak samo, a jednak inaczej
„Na bankietach w redakcji wszyscy rozmawiali ze wszystkimi, ale jak przychodziło do pisania, to wtedy uwidaczniały się różnice”. Jaka była redakcja „Teatru” w latach 80.?
Szopka narodowa
Narodowa? Krakowska, warszawska, bożonarodzeniowa, noworoczna, satyryczna – owszem. Ale termin „szopka narodowa” z niczym się nie kojarzy.
Zderzenie racji?
Paweł Woldan kolejny raz zmierzył się z postacią polskiego papieża, tym razem przyglądając się początkom jego powołania.
Nie ma miłości bez wolności
„Papież” Tomasz Mana, który miał premierę w Trójce w setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły, nie jest wyłącznie powrotem do historii pielgrzymek w czasach dyktatury.
Patronaty
O poetce bez poetki
Monodram w reżyserii Anny Gryszkówny może rozczarować wielbicieli poezji Zuzanny Ginczanki.
Krótka historia nieśmiertelności
„Henrietta Lacks” pokazuje, że w niektórych kwestiach w gruncie rzeczy zmieniło się niewiele. Prawo do decydowania o swoim ciele wciąż dla wielu wydaje się niedorzecznością.
Pustynia
„Replika” Szajny, obok doraźnej, miała także ponadczasową wymowę, i ona wybija się dzisiaj ponad wszystko.
O bohaterach codzienności
„Utrzymujemy kontakt ze wszystkimi bohaterami ze wszystkich spektakli, które robiliśmy” – mówią Krzysztof Kopka i Jakub Tabisz, twórcy cyklu „Teatr na faktach”.
Komiks

Najlepszy, najlepsza, najlepsi w sezonie 2019/2020
Krytycy podsumowują skrócony sezon 2019/2020.
Piękne rozwiązanie doraźne
Uwaga widzów i krytyki na tegorocznym Theatertreffen całkowicie skoncentrowała się na zjawisku cyfrowego teatru w sieci, kamerach, streamingach i dyskusjach na Zoomie.
Planeta Różewicz – w radiu
Barbara Zwolińska z niezwykłą dokładnością śledzi przekształcenia tekstów Różewicza w słuchowiskach. Tropi skróty, szczególnie w adaptacjach sztuk pełnospektaklowych.
Bety, testy, dramy
Formy teatralne i performatywne w Internecie są niemal tak stare jak sama sieć WWW. Czy jednak te kilkaset akcji w krótkiej historii form teatralnych i performatywnych online warto traktować...
Polskie losy, polskie drogi
O tym, że Janina Hera bada losy polskich artystów, wiedzieliśmy od dawna. Kto jednak mógł przypuszczać, że badania zajmą autorce tyle lat.
Czy impro umrze na COVID-19?
Nie trzeba było długo czekać, aby improwizatorzy wpadli na pomysł grania spektakli przez zooma i transmitowania ich w mediach społecznościowych.
Pozytywna dezintegracja
Improwizacja jako praktyka choreograficzna i metoda pracy z ciałem, chociaż kojarzona jest przede wszystkim z rewoltą postmodernistyczną, towarzyszy historii tańca od początku XX wieku.
Komentarz bieżący do „Projektu Kwarantanna”
Wojtka Ziemilskiego cenię, jego jedynego w bandzie „Kwarantanna”. O nim złego słowa nie powiem i nie dam powiedzieć. Jego filmik sobie dałem na ogląd w pełnym ekranie.